Abdulkadir Konukoğlu

Abdulkadir Konukoğlu, Anadolu sanayileşmesinin önderlerinden Sani Konukoğlu’nun ilk çocuğu olarak 1948 yılında dünyaya geldi.

Küçük yaşlardan itibaren çalışmaya büyük ilgi duyan Abdulkadir Konukoğlu, 1963 yılında iş hayatına atıldı; çıraklıktan başlayıp, işletmenin her kademesinde görev yaptı.

Askerlik görevinin ardından 1970 yılında İşletme Müdürlüğü, 1972 yılında Genel Müdür Yardımcılığına getirilen Konukoğlu, 1974 yılında ise Genel Müdürlük görevini üstlendi.

Babası Sani Konukoğlu’nun vefatı sonrasında 1994 yılında SANKO Grubu şirketleri başkanlığına getirilen ve babasının, İşin Hilesi Dürüstlüktür sözünü iş hayatının temel felsefesi yapan Abdulkadir Konukoğlu, vizyoner, yenilikçi ve paylaşımcı yönetim anlayışıyla SANKO’yu Türkiye’de sanayileşmenin sembolü haline getirdi.

Abdulkadir Konukoğlu yönetiminde gelişimini sürdüren SANKO Grubu, 1996 yılında SANKO Holding çatısı altında yapılandırıldı.

Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmeleri doğru analiz eden Konukoğlu, stratejik öngörüleri ile SANKO’yu tekstilin yanı sıra, geleceği olan diğer sektörlere yönlendirdi.

SANKO tekstil, enerji, inşaat, ambalaj, iş ve tarım makinaları, bilişim, AVM, finans, eğitim, sağlık ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren, Türkiye’nin dört yanında bulunan işletmelerinde yaklaşık 14 bin kişiyi istihdam eden ve küresel iş ilişkileri bulunan bir kuruluş haline geldi.

Yatırımlarında insan odaklı kararlar veren ve büyük bağlılık duyduğu Türkiye’nin çıkarlarını her türlü ticari beklentinin önüne koyan Abdulkadir Konukoğlu, sosyal sorumluluk misyonunu da hiçbir zaman ihmal etmedi.

İş hayatında her zaman girişimci ve katılımcı anlayış sergileyen Konukoğlu, pek çok meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşunda önemli görevler üstlendi.

Başarılı iş hayatının yanı sıra, değişik dönemlerde;
Gaziantepspor Kulübü Başkanlığı,
Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanlığı,
TOBB Tekstil Danışma Kurulu Başkanlığı,
Gaziantep Tekstil Sanayi İşverenleri Derneği Başkanlığı,
Gaziantep Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi Anonim Şirketi Başkanlığı,
TOBB Serbest Bölgeler Kurulu Kurucu Başkanlığı,
Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanlığı,
TOBB Yüksek Koordinasyon Kurulu Üyeliği,
TOBB Sanayi Konseyi Üyeliği,
DEİK Yönetim Kurulu Üyeliği,
TOBB Türkiye Tekstil Sanayi Meclisi Başkanlığı,
TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyeliği ve
SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı

yapan Abdulkadir Konukoğlu, halen;

Pamuklu Tekstil Sanayicileri Birliği Başkanlığı,
Gaziantep Sanayi Odası Onursal Başkanlığı,
TOBB Türkiye Tekstil Sanayi Meclisi Onursal Başkanlığı,
SANKO Holding Onursal Başkanlığı,
Sani Konukoğlu Vakfı Mütevelli Heyet Başkanlığı ve
SANKO Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

Üniversite ve meslek kuruluşları başta olmak üzere, çeşitli kurumlarca düzenlenen etkinliklerde, yarım asırlık iş hayatındaki birikimini toplumla paylaşan Abdulkadir Konukoğlu, Türkiye’nin ekonomik sorunlarına yönelik çözüm önerileri ve analizleriyle, iş dünyasında önemli bir referans kaynağı haline geldi.

Paylaşmak Mutluluktur anlayışı ile hareket eden ve Rüzgâr Durmuşsa Küreklere Asılın sözü ile çalışma azmi ve mücadeleci yönünü ortaya koyan Konukoğlu, şimdiye kadar;

2 kez Milli Prodüktivite Merkezi’nce olmak üzere, ülkemizin önde gelen yayın kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve üniversiteler tarafından;

Yılın En İyi İş adamı,
Yılın En İyi İşletmecisi,
Yılın Girişimcisi,
Yılın Altın Adamı,
Yılın En Başarılı İş adamı,
Stratejik Vizyon Sahibi İş adamı,
Yılın Sanayicisi ve
Sekiz kez Anadolu’nun En Etkili İş İnsanı ödüllerine layık görüldü, yaptırdığı okullar ve sağladığı burslar nedeni ile Türkiye’de Eğitime Hayat Verenler Onur Listesi’ne alındı.

Halkın refahı, eğitimi, mutluğu ve sosyal gelişimi için yararlı hizmetlerde bulunduğundan dolayı; Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’nca Üstün Hizmet Ödülü, Gaziantep Üniversitesi’nce Fahri Doktora Unvanı ve Toplumsal Duyarlılık Ödülü, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce de Vakıf İnsan Ödülü verilen Abdulkadir Konukoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır.